Behringer VAL350NC metal cutting circular saw
PDF
Behringer VAL350NC
price on request
Contact the seller
Call me back
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 1 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 2 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 3 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 4 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 5 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 6 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 7 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 8 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 9 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 10 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 11 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 12 - Machineryline
Behringer VAL350NC metal cutting circular saw | Image 13 - Machineryline
Interested in the ad?
1/13
PDF
Price:
on request
Ask for price
Notify me when price changes
Contact the seller
Brand: Behringer
Model: VAL350NC
Year of manufacture: 2008
Net weight: 2,300 kg
Location: Germany Kaiserslautern6808 km to "United States/Columbus"
Seller stock ID: DE-SAW-BEH-2008-00001
Placed on: 8 May 2026
Description
Cutting speed: 3,400 m/min
Power: 8 kW
Condition
Condition: used
Additional services
More details — Behringer VAL350NC metal cutting circular saw
English
This Behringer VAL350NC Circular Metal Saw was manufactured in 2008. It features a cutting capacity for round materials of 115 mm and rectangular materials of 200 × 70 mm. The saw blade diameter is 350 mm, powered by a robust 6.5 / 8.0 kW drive. With a weight of approximately 2.3 tons, this machine is equipped with a BEHRINGER PLC control system and a micro spray lubrication system. Consider the opportunity to buy this Behringer VAL350NC Circular Metal Saw. Contact us for further details.
Location: DE
Cutting capacity round: 115 mm
Cutting capacity rectangular: 200 × 70 mm
Cutting capacity square: 105 × 105 mm
Saw blade diameter: 350 mm
Saw drive power: 6.5 / 8.0 kW
Control system: BEHRINGER PLC control
Lubrication: Micro spray system
Infeed roller conveyor: approx. 5000 mm (custom built)
Controlled zero stop (gesteuerte Nullkante)
Cutting gap extension (Schnittspalterweiterung)
Machine light
Vertical main clamping
Backstop lock (Rücklaufsperre)
Extraction system prepared
Additional equipment
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Seller Verification
Price Check
Do not buy products which price is too different from the average price for similar equipment.
Doubtful prepayment
Varieties of this fraud may include:
  • Transfer of prepayment to the card
  • Transfer to the “Trustee” account
  • Such a request should be alarming, most likely you are communicating with a fraudster.
  • Transfer to a company account with a similar name
  • Substitution of own details in the invoice of a real company
Found a fraud?
Let us know
Safety tips
Similar ads
Price on request
Metal cutting circular saw
2008
Power 5.6 kW
Germany, Kaiserslautern
GINDUMAC GmbH
Metal cutting circular saw
2009
36,000 m/h
Cutting angle, (degrees) 45, 60, 90 Power 8 kW Voltage 400
Germany, Kaiserslautern
GINDUMAC GmbH
3
18,879 m/h
CNC
Subscribe to receive new ads from this section
metal cutting circular saws Behringer year of manufacture: from 2005 to 2011
Clicking here, you consent to our privacy policy and user agreement.
Disc diameter 450 mm
Cutting angle, (degrees) 90 Voltage 400
Disc diameter 250 mm Power 0.75 kW Voltage 220/380
Germany, Wiefelstede
Eberlei Maschinen GmbH & Co. KG
3
Germany, Niederlangen
Heinz Sanders GmbH
3 years at Machineryline
Netherlands, Rotterdam
GLOMACH BV
4 years at Machineryline
4.08 HP (3 kW)
CNC Cutting angle, (degrees) 45, 60, 90 Power 3 kW
Germany, Niederlangen
Heinz Sanders GmbH
3 years at Machineryline
2
VIDEO
Rotational speed 90 rpm Cutting angle, (degrees) 45, 60, 90 Power 2.5 kW
Power 4.3 kW
Germany, Bühl-Weitenung
Hans Klein Werkzeugmaschinenhandel GmbH
Depth of cut at 45 degrees 120 mm